Connect with us

Porady i ciekawostki

Utrata pracy – jak sobie poradzić?

Published

on

doradztwo zawodowe

Jeżeli człowiek chce mieć pieniądze, jedynym słusznym rozwiązaniem jest poszukanie pracy. Sprawa jednak często nie jest łatwa. Warto też pamiętać o drugiej stronie tego wszystkiego – znalezienie pracy niekoniecznie oznacza stabilizację. Prędzej lub później może dojść do zwolnienia. Jak poradzić sobie w przypadku utraty pracy?

Nie tylko kwestia materialna

Jakie jest pierwsze skojarzenie z osobą, która straciła pracę? Odpowiedź jest prosta – zmartwienie związane ze sferą materialną. Niemniej nie chodzi tylko o kategorię ekonomiczną. To także problemy na płaszczyźnie psychologicznej. Zwolnienie z pracy można też określić prawdziwym szokiem, gdyż rzadko przeczuwa się, że nadchodzi czas rozstania. Jak jest szok, to naturalnie pojawia się też wiele silnych emocji. Oczywiście jest to sytuacja, w przypadku której można zaobserwować różne reakcje. Należy przez to rozumieć m.in. złość, poczucie zagrożenia, przygnębienie czy po prostu bezradność.

Ważne jest też to, że w tym momencie bardzo duże znaczenie ma wsparcie. Warto zwrócić uwagę choćby na doradztwo zawodowe.

Sposób zarabiania na życie czy coś więcej?

Wydawać się może, że praca dla wielu z nas to po prostu sposób zarabiania na życie. Czy jednak taka jest prawda?

Tu znów można zetknąć się z różnymi reakcjami, aczkolwiek warto wiedzieć, że praca ma wpływ na to, jak siebie widzimy i jak postrzegają nas inni. Zdarza się nawet, że praca nadaje życiu sens. Zresztą wystarczy zastanowić się nad tym, jak odbierane są osoby bezrobotne. Czy nie jest tak, że osoby te odbierane są jako gorsze?

Wymuszona zmiana

Sytuacje są różne, ale utrata pracy to zawsze zmiana wymuszona. W takim przypadku człowiek nierzadko mierzy się z dużym problemem. Zdarza się nawet, że po czasie można to odbierać jako traumatyczne doświadczenie.

Niemniej utrata pracy może być początkiem czegoś dobrego. To szansa, aby zastanowić się nad własnym życiem i priorytetami – może czas przemyśleć swój rozwój zawodowy? Warto również pamiętać, że zaakceptowanie rzeczywistości skutkuje łatwiejszym odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Naturalnie akceptacja porażki to nie jest łatwe zadanie i przydać się może profesjonalne wsparcie. Takie wsparcie może zagwarantować np. doradca zawodowy. Doradztwo zawodowe to usługa skierowana do osób, które chcą poznać swój potencjał i możliwości rozwoju. Ludzie nie zawsze są świadomi tego, jakie mają przed sobą szanse.

Jak radzić sobie z utratą pracy?

Utrata pracy to coś, co niełatwo zaakceptować, ale mimo to trzeba próbować z optymizmem patrzeć w przyszłość. Na początku trudno to sobie wyobrazić, ale porażka może stać się początkiem czegoś lepszego. Warto też pomyśleć o wsparciu – doradztwo zawodowe może pomóc spojrzeć na wszystko z zupełnie innej perspektywy.

Continue Reading