Słuch człowieka to jeden z najważniejszych zmysłów. Nie tylko pozwala nam komunikować się i w porę reagować na niebezpieczeństwo i potencjalne zagrożenia, ale też umożliwia doświadczanie wrażeń akustycznych. Otaczający nas świat jest niezwykle bogaty w różnorodne dźwięki. Tworzą go zarówno odgłosy natury, jak i brzmienia wytworzone przez człowieka, czyli muzyka.
Przyczyny problemów ze słuchem
Każdy z nas jest narażony na osłabienie funkcji słuchu. Infekcje i stany zapalne w obrębie uszu, urazy głowy, czy przebywanie w warunkach zbyt intensywnego nasilenia dźwięków mogą prowadzić do zaburzeń, a nawet utraty słuchu. Pogorszenie jakości słuchu jest też związane z wiekiem. Po 60 roku życia stopniowo przestajemy odbierać określone częstotliwości fal dźwiękowych i proces ten pogłębia się z każdym rokiem.
Słuch człowieka a dieta
Żeby jak najdłużej cieszyć się świetnym słuchem, warto dbać o siebie. Ochrona słuchu polega nie tylko na odpowiedniej trosce o uszy i ich higienę oraz unikaniu hałasu, ale też na właściwym odżywianiu się. Dieta na dobry słuch powinna obfitować w składniki mineralne i witaminy, które są odpowiedzialne za poprawne funkcjonowaniu układu nerwowego i krwionośnego. Kluczowe dla zachowania słuchu w dobrej formie są magnez, potas, cynk i kwas foliowy oraz kwasy omega-3 i omega-6. Istotną funkcję ogrywają też antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się organizmu, w tym także słuchu. Makro- i mikroelementy bardzo korzystnie wpływają na słuch człowieka. Usprawniają przepływ krwi, zwiększają poziom dotlenienia, a także wzmacniają układ nerwowy. Wśród witamin pomocnych w zapobieganiu utracie słuchu wymienia się witaminy D, C, A i E.
Jakie produkty jeść, aby cieszyć się dobrym słuchem przez wiele lat?
Przede wszystkim warto jak najczęściej sięgać po warzywa, zwłaszcza te zielone np. kapustę, sałaty, jarmuż, szpinak, brukselkę, brokuły, zielony groszek, a także rośliny strączkowe – fasolę, ciecierzycę i soczewicę. Na układ słuchu świetnie działa awokado i owoce jagodowe oraz orzechy, banany i gorzka czekolada. Nie zapominajmy o jajkach i dobrej jakości, chudym mięsie. Bardzo istotną rolę odgrywa jogurt naturalny i owoce bogate w witaminę C – pomarańcze, cytryny, kiwi. Wśród ryb szczególnie cenne są łosoś, śledź, sardynki, tuńczyk i makrela. Mnóstwo wartościowych składników mają ostrygi. Skarbnica zdrowia to też czosnek i pełnoziarniste produkty.
Słuch człowieka to niezwykle cenna wartość, o którą powinniśmy się odpowiednio troszczyć. Żeby jak najdłużej cieszyć się dźwiękami świata ważna jest dobrze zbilansowana dieta, obfitująca w warzywa, ryby, orzechy i pełnoziarniste pieczywo. Zdrowe odżywianie się pozytywnie wpłynie nie tylko na nasz słuch, to także klucz do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.