Connect with us

Zdrowie i uroda

Kiedy zdecydować się na licówki?

Published

on

licowki stomatologiczne

Licówki są coraz powszechniej wykorzystywanym sposobem na poprawę wyglądu uzębienia. Dzięki tym cienkim nakładkom możliwe jest ujednolicenie kolorytu zębów, wyrównanie ich powierzchni lub usunięcie diastemy. Pacjenci, marzący o hollywoodzkim uśmiechu, coraz częściej pytają swoich stomatologów o zastosowanie tego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Kiedy warto zdecydować się na licówki?

Licówki jako sposób na piękne, białe zęby

Licówki to rodzaj uzupełnienia protetycznego, stosowanego przede wszystkim, choć nie wyłącznie, w celach estetycznych. Są to cienkie płytki wykonane z porcelany, ceramiki lub materiału kompozytowego, mocowane pojedynczo na przednią powierzchnię zęba. Ponieważ nakładki te dostępne są w wielu odcieniach, jest to dobry sposób na wyrównanie odcienia zębów, jeśli na niektórych występują trudne do usunięcia przebarwienia. To również skuteczna metoda na poprawę estetyki zębów startych i zniszczonych działaniem różnorodnych czynników, których wygląd, pomimo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego, nie jest dla pacjenta zadowalający.

Korekta diastemy za pomocą licówek

Licówki są z powodzeniem wykorzystywane do korekcji diastemy, czyli szerokiej przerwy pomiędzy zębami, zwłaszcza górnymi jedynkami. Chociaż diastema nie przez wszystkich uważana jest za wadę, to wiele osób chce zmniejszyć widoczność szczeliny. Zamocowanie licówek nieco szerszych niż powierzchnia zębów pozwala na skuteczne usunięcie takiego mankamentu. Po zabiegu zęby wydają się być położone zdecydowanie bliżej siebie, a efekt wygląda bardzo naturalnie.

Wykorzystanie licówek podczas odbudowy uszkodzonych zębów

Licówki są wykorzystywane również jako jeden z elementów leczenia stomatologicznego lub protetycznego, mającego na celu uzupełnienie ubytków zębowych lub odbudowę zębów uszkodzonych. Zdarza się, że sama odbudowa ułamanego lub w inny sposób poważnie uszkodzonego zęba za pomocą wypełnienia kompozytowego nie daje zadowalającego efektu wizualnego. Na linii łączenia zęba z kompozytem może po jakimś czasie pojawić się ciemna linia. Samo wypełnienie kompozytowe, jeśli nie jest niczym osłonięte, jest bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Założenie zewnętrznej płytki ceramicznej pozwala przywrócić zębom piękny, zdrowy wygląd, wzmacniając jednocześnie efekt działań leczniczych.

Licówki stosowane są również z powodzeniem do korekty nieprawidłowego kształtu zębów. Pacjentom o zbyt krótkich zębach, lub skarżących się na ich nieregularny kształt, zastosowanie licówek pozwala przywrócić nie tylko piękny uśmiech, ale również pewność siebie.

W przypadku problemów z uporczywymi przebarwieniami, zniszczonym szkliwem lub innymi defektami estetycznymi zębów warto rozważyć założenie licówek. Efekt ich zastosowania może być naprawdę spektakularny i co równie ważne – bardzo trwały.

Continue Reading