Connect with us

Biznes i finanse

Kurs kelnerski – jakie umiejętności możesz zdobyć?

Published

on

kurs kelnerski

Znalezienie satysfakcjonującej pracy nie jest łatwe. Z pewnością warto spróbować popracować w kilku miejscach, aby przekonać się, jaki zawód będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Wymaga to jednak nabycia umiejętności, które są cenne dla pracodawcy. Z tego powodu sporo osób decyduje się na kurs kelnerski. Czego konkretnie da się na nim nauczyć?

Praca w bezpośrednim kontakcie z klientem

Na tego typu szkoleniach istnieje możliwość opanowania takich zagadnień, jak:

  • sposób witania się,
  • prawidłowe przyjmowanie zamówienia,
  • utrzymanie odpowiedniej postawy,
  • rozmawianie z trudnymi i wymagającymi klientami.

Jednym z najtrudniejszych aspektów w zawodzie kelnera jest dogadywanie się z rozmaitymi osobami. Nie wszyscy bowiem będą zachowywać się w kulturalny i zrównoważony sposób, zwłaszcza jeżeli w lokalu podaje się alkohol. Warto przygotować się na każdą ewentualność i wiedzieć, jak powinno się łagodzić ewentualne konflikty. Dzięki odpowiedniemu podejściu da się dogadać z praktycznie każdym klientem, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ocenę pracy. Z tego powodu kurs kelnerski kładzie szczególny nacisk na kontakty interpersonalne.

Opanowanie umiejętności manualnych

Dostosowanie zastawy i sztućców do zamawianych dań to zagadnienia, jakie należy poznać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W innym wypadku można narazić się na nieprzyjemne komentarze. Nie wolno oczywiście zapominać, iż istnieją różne sposoby noszenia zastawy, w zależności od konkretnego dania, a niekiedy też od specyfiki konkretnej restauracji.

Dobry kurs kelnerski umożliwia również nabycie dodatkowych i cenionych przez pracodawców umiejętności. Mowa tutaj chociażby o zapoznaniu kursantów z rozmaitymi odmianami alkoholi. Taka wiedza pozwala skutecznie doradzać klientom w kwestii tego, czy konkretny trunek nadaje się do zamówionego dania. Należy oczywiście uwzględnić przy tym preferencje smakowe gościa. Jeżeli zdobędzie się odpowiednie rozeznanie na tym polu, z pewnością będzie można liczyć na wysokie napiwki i docenienie przez szefa.

Czy warto zdecydować się na kurs kelnerski?

Takie szkolenie jest bardzo przydatne, niezależnie od tego, gdzie konkretnie pragnie się pracować. Pozwala bowiem zapoznać się z niuansami wykonywania zawodu, dzięki czemu pierwsze dni na nowym stanowisku nie będą aż takie stresujące. Dodatkowo nabycie przydatnej wiedzy zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów, a nowi pracownicy są przeważnie dokładnie obserwowani przez zatrudniające je osoby.

Trzeba oczywiście wspomnieć o tym, że kurs kelnerski jest niesamowicie istotny przy staraniu się o stanowisko w lokalach o wysokim standardzie. Takie miejsca oferują przeważnie wyższe stawki niż przeciętne restauracje, dzięki czemu pieniądze zainwestowane w szkolenie mogą się stosunkowo szybko zwrócić.

Continue Reading