Connect with us

Biznes i finanse

Proof cyfrowy druku – jakie narzędzia są wykorzystywane?

Published

on

proof cyfrowy

Wiele słyszy się na temat działań, które mają doprowadzić do uzyskania możliwie najlepszych efektów wydruku. Jakie rozwiązanie jest jednak najlepsze? Zdania na ten temat pewnie są podzielone, także najlepiej będzie, jeśli skoncentrujemy się na tym, co niesie za sobą proof cyfrowy. Co wiemy na temat tej metody?

O co chodzi?

Proof cyfrowy to po prostu wydruk z maszyny cyfrowej – celem jest dokładne odwzorowanie kolorów. Zdarza się, że proof kolorystyczny jest koniecznością. Tyczy się to druku katalogów szytych, jak i większych partii materiału. Chodzi o ocenę kolorystyki projektu, jak i naniesienie ewentualnych zmian/poprawek (przed rozpoczęciem druku docelowego). Warto również wiedzieć, że formaty proofu mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej mówi się o formacie A1.

Dlaczego warto zdecydować się na proof cyfrowy?

Cały czas zastanawiasz się nad tym, czy proof cyfrowy jest koniecznością? Sprawa jest jednak prosta – wszystkie większe projekty powinny objąć wykonanie proofa. Kolory widoczne na monitorze komputera niekoniecznie mogą zgadzać się z tym, co widoczne jest na wydruku. Trzeba mieć świadomość tego, że monitory można ustawić na różne sposoby. Można wręcz powiedzieć, że monitory często ustawiane są zgodnie z czyimiś preferencjami. Proof kolorystyczny w jakości cyfrowej to gwarancja dokładnego odwzorowania rzeczywistości. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że zgodność kolorystyki (z wydrukiem docelowym) musi wynieść minimum 95%. Proofy pozwalają stwierdzić, czy druk docelowy będzie odzwierciedlać oczekiwania.

Proste drukowanie

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że drukowanie proofów jest znacznie prostsze, niż może się wydawać. Osoby zainteresowane proofingiem powinny zaopatrzyć się w dobrą drukarkę EPSON (np. SureColor SC-P7500), oprogramowanie typu RIP, papier z certyfikatem FOGRA i spektrofotometr. Wiele osób może zastanawiać się nad oprogramowaniem, a tymczasem po prostu chodzi o program, który ma wysyłać wydruk próbny. Na wydruku tym należy spodziewać się grafiki i referencyjnego stripu kontrolnego UGRA/FOGRA Media Wedge. Dostępne możliwości zależne są oczywiście od oprogramowania. Za podstawę uznaje się symulację i certyfikację kolorów proofa.

Proof cyfrowy druku – co wiadomo?

Kiedy słyszy się o proofie cyfrowym druku, wszystko może wydawać się bardzo skomplikowane. Prawda jest jednak taka, że absolutnie nie ma się czego obawiać. Proof cyfrowy to w końcu wydruk z maszyny cyfrowej. Naturalnie trzeba też pamiętać o tym, że potrzebne są odpowiednie narzędzia. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, zawsze dobrze jest porozmawiać z kimś, kto zagwarantuje fachowe doradztwo. Takie osoby powinniśmy znaleźć choćby w sklepach, które oferują drukarki.

Continue Reading