Connect with us

Biznes i finanse

Negocjacje twarde — czym się charakteryzują?

Published

on

negocjacje twarde

Niezależnie od płci czy też wieku każdy z nas spotka się z sytuacją, w której umiejętne przeprowadzenie kulturalnej negocjacji okaże się jedynym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, iż możemy wyróżnić kilka odmiennych stylów tego typu działań. Negocjacje, z jakimi mamy do czynienia w codziennym życiu, mogą znacząco różnic się od profesjonalnych działań przeprowadzanych przez przedstawicieli poszczególnych organizacji biznesowych. Czym charakteryzują się negocjacje twarde i jak je przeprowadzać?

Negocjacje twarde — czym są i na czym polegają?

Wiele osób błędnie twierdzi, iż negocjacja to rozstrzyganie nieporozumień bądź też jeden z typów współpracy. Jak się jednak okazuje żadne z powyższych stwierdzeń, nie jest w stanie dobrze opisać faktycznego przeznaczenia owej czynności. Negocjacje twarde to działania, które mają na celu znalezienie odpowiedniego rozwiązania sytuacji, jakie usatysfakcjonuje każda ze stron biorących udział w zebraniu. Ten rodzaj spotkania cechuje się jednak, jak sama nazwa wskazuje dużą powagą oraz usilnym dążeniem do przekonania pozostałych negocjatorów do swoich racji. Tego typu działania często nie należą do najprzyjemniejszych. Są one wówczas przeprowadzane w mało przyjaznej, napiętej atmosferze, a uczestnicy przeważnie nie wykazują się przychylnością. Oznacza to, że negocjacje twarde będą wybierane stricte podczas trwania kontraktów jednorazowych.

Jak odpowiednio przeprowadzić negocjacje?

Biorąc udział w negocjacjach twardych, należy pamiętać, że każda osoba powinna jednocześnie zachować kulturę osobistą oraz wykazywać się sporą asertywnością. W przypadku, gdy nasze wypowiedzi będą pozbawione jakichkolwiek zachowań sygnalizujących uprzejmość, może odbić się to niekorzystanie na naszym wizerunki i znacząco utrudnić osiągnięcie zamierzonych przez siebie rezultatów. Kiedy zaś pokażemy zbyt dużą przychylność w kierunku strony przeciwnej, zostaniemy odebrani, jako osoby mało asertywne, bądź niepewne swoich działań. Ponadto warto wziąć pod uwagę fakt, iż zdarzają się sytuację, w których uczestnicy mogą stosować techniki manipulacyjne, dlatego też przez cały czas trwania negocjacji musimy mieć się na baczności i uważnie obserwować zachowanie strony przeciwnej. Dobrym pomysłem może okazać się również wybór odpowiedniej stylizacji, która podkreśli nasz status, a przede wszystkim będzie oddawała powagę zebrania.

Podsumowanie

Negocjacje twarde nie należą do najprzyjemniejszych, jednakże stanowią nieodłączną część życia, większości osób, które planują skutecznie rozwijać swoją działalność na rynku. Biorąc w nich udział, musimy przygotować się na każdą ewentualność, ciągle analizować zachowanie przeciwnej strony oraz nie zapominać o asertywności. Ubiór powinien być dopasowany do otoczenia, gdyż pomoże nam on dobrze się zaprezentować.

Continue Reading