Connect with us

Dom i wnętrze

Uszczelnienie tarasu – zalety

Published

on

uszczelnienie tarasu

Taras jest przestrzenią zewnętrzną budynku, wystająca poza jego obrys. Z tego względu jest szczególnie narażoną na oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym na wpływ opadów atmosferycznych, który może być niekorzystny tak dla samego tarasu, jak i konstrukcji obiektu. Sprawdź, jakie są zalety uszczelniania tarasu.

Uszczelnianie tarasu – kiedy jest wymagane?

Uszczelnienie tarasu to jego zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami, jakie mogą przedostawać się przez uszkodzenia lub niedoskonałości powstałe podczas budowy tarasu. Dotyczy to głównie wody i wilgoci. Warstwa izolacji tworzy barierę skutecznie chroniącą taras przed wnikaniem w jego strukturę wilgoci czy drobnoustrojów, dzięki czemu uniemożliwiony zostaje rozwój korozji, pleśni, grzybów czy mikroorganizmów.

Uszczelnianie tarasu – jakie przynosi korzyści?

Dobrze uszczelniony taras to gwarancja jego trwałości i dobrego stanu przez długie lata. Zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia sprawia bowiem, że taras odporny jest na oddziaływanie deszczu i śniegu, nie straszne są mu mrozy czy częste czyszczenie. W głąb jego struktury nie wnikają szkodliwe substancje i materia organiczna, które mogłyby przyczynić się do osłabienia elementów tarasu, w tym struktur nośnych, co mogłoby spowodować utratę stabilności tarasu i tym samym – zmniejszenie bezpieczeństwa jego użytkowania.

Wpływ uszczelnienia tarasu na budynek

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ uszczelnienia tarasu na elementy budynku – w szczególności na ściany i fundamenty przylegające do tarasu. Brak prawidłowo wykonanej izolacji może powodować, że ściany na parterze lub piętrze narażone będą na oddziaływanie wilgoci, jaka zatrzymywana będzie w strukturze tarasu. Z uwag na równicę temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczeń a konstrukcja tarasu, wilgoć naciągana będzie do domu lub mieszkania, osadzającą się na ścianach pomieszczeń połączonych z tarasem lub pod nim, z czasem stając się idealnym podłożem do rozwoju grzybów i pleśni.

Uszczelnianie tarasu – czy jest trwałe?

Uszczelnianiu powinien poddawany być każdy taras. Profesjonalnie przeprowadzona izolacja i uszczelnianie zapewniają trwałą ochronę przed wodą i wilgocią. Zalecanym jest, by kontrolę szczelności izolacji wykonywać co roku i – w razie potrzeby – wykonywać jej naprawy lub uzupełnienia.

Czego użyć do uszczelnienia tarasu?

Uszczelnianie tarasu w dużej mierze zależeć będzie od etapu jego wznoszenia. Niezależnie jednak od tego, czy uszczelniany ma być taras nowy, czy obiekt już istniejący ważnym jest, by zastosować nowoczesne, wysokiej jakości materiały uszczelniające, dobrane do wielkości, kształtu i rodzaju konstrukcji – naziemnej lub nadziemnej. Najczęściej stosowanymi materiałami są taśmy bitumiczne, farby hydroizolacyjne oraz powłoki z żywic epoksydowych, stanowiące długotrwałe zabezpieczenie struktury tarasu.

Uszczelnienie tarasu to działanie niewątpliwie na korzyść konstrukcji. Zastosowanie odpowiednich materiałów i profesjonalne wykonanie uszczelnienia zapewni ochronę tarasu przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci i wody na długi czas.

Continue Reading