Connect with us

Dom i wnętrze

Układanie parkietu — największe wyzwania

Published

on

ukladanie parkietu

Parkiet jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wykończeń podłóg, kojarzonych zarówno z elegancją, jak i trwałością. Jednakże proces układania parkietu to zadanie, które wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dzięki starannemu podejściu i dobremu przygotowaniu można ułożyć parkietową podłogę, która będzie cieszyła oko przez długie lata.

Przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem w procesie układania parkietu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To wyzwanie, które często jest niedoceniane, ale ma fundamentalne znaczenie dla jakości końcowego efektu. Podłoże musi być równo wypoziomowane — nierówności mogą prowadzić do deformacji parkietu, co w efekcie skończy się koniecznością powtórzenia całego procesu. Szlifowanie podłoża to etap, na którym nie wolno oszczędzać czasu ani środków.

Wybór gatunku drewna

Wybór gatunku drewna do parkietu to kolejne wyzwanie, które wpływa nie tylko na estetykę, ale także na trwałość i sposób układania. Drewno o małym współczynniku skurczu, takie jak doussie, merbau, tek, iroko, dąb czy klon, sprawdzi się w każdym ułożeniu. Inaczej jest w przypadku gatunków, które zmieniają swoją objętość pod wpływem wilgoci, jak brzoza, buk, grab, czy wenge. Tu ważne jest, aby wybrać wzór, który zminimalizuje efekty „pracy” drewna, takie jak jodełka, szachownica czy drabinka.

Wzory układania parkietu

Wybór odpowiedniego wzoru i ułożenie parkietu z nim zgodnego to największe z wyzwań, które ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd wnętrza. Proste wzory, takie jak cegiełka, są idealne dla mniejszych pomieszczeń, które mogą być przytłoczone przez zbyt skomplikowane układanie.

Wzory tradycyjne, takie jak jodełka czy szachownica, nadają wnętrzom klasykę i elegancję. Są one jednak bardziej dekoracyjne, co warto uwzględnić przy planowaniu ich ułożenia w mniejszych pomieszczeniach.

W przypadku przestronnych pomieszczeń można pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, jak wzór drabinkowy czy pałacowy. Ten ostatni, często tworzony z kilku różniących się kolorem gatunków drewna, daje oszołamiający efekt i robi ogromne wrażenie.

Jednym z subtelniejszych aspektów, które warto uwzględnić przy układaniu parkietu, jest kierunek padania światła. Ułożenie desek zgodnie z tym kierunkiem podkreśla naturalne walory estetyczne drewna, jak rysunek słojów.

Nawet najpiękniejszy parkiet nie będzie wyglądał dobrze, jeśli zostanie ułożony niefachowo. Proces ten wymaga precyzji, doświadczenia i wiedzy — to wszystko oferują profesjonalne firmy układające parkiety. Zatrudnienie specjalistów do wykonania zadania, to gwarancja, że parkiet zostanie ułożony zgodnie z wszelkimi standardami i będzie służył przez wiele lat. Odpowiedni fachowiec nie tylko ułoży wybrany wzór, lecz także zadba o takie detale jak chociażby wilgotność podłoża, co ma znaczenie dla późniejszej trwałości parkietu.

Continue Reading