Connect with us

Porady i ciekawostki

Uzależnienie od komputera u dzieci – jak je rozpoznać?

Published

on

uzaleznienie od komputera u dzieci

Postęp technologiczny w dziedzinie cyfryzacji i komputerów sprawił, że praktycznie w każdym domu dostępny jest komputer i Internet. Z tych udogodnień korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci, które wykorzystują te urządzenia do rozrywki i nauki. Może to doprowadzić do uzależnienia od komputera. Jak długo dziecko powinno korzystać z komputera? Jak rozpoznać uzależnienie od komputera u dzieci?

Jak długo dziecko powinno korzystać z komputera?

Komputer to niezwykle przydatne urządzenie, przy którym dobrze można spędzić czas i się uczyć. Na świecie zjawisko uzależnienia od komputera jest niezwykle powszechne, a sporo dzieci przez zbyt długie spędzanie czasu przed tym urządzeniem cierpi na różne choroby. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor doprowadza do chorób wzroku i zamknięcia się w sobie. Według specjalistów najmłodsze dzieci do dwóch lat nie powinny korzystać z komputera całkowicie. Te od dwóch do pięciu lat powinny maksymalnie poświęcać dwadzieścia minut na korzystanie z komputera. Do godziny dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą korzystać z tego urządzenia, a starsze do dwóch godzin. Specjaliści zaznaczają, że bardzo ważne jest korzystanie z komputera z przerwami, ponieważ zbyt długie przesiadywanie przed monitorem obciąża wzrok i mózg.

Jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od komputera?

Szacuje się, że w Polsce ponad 90% dzieci w wieku od 9 do 16 lat korzysta z komputera i Internetu. Rozwój pandemii również przyczynił się do wzrostu tego zjawiska. Praktycznie wszystkie szkoły przeszły w tamtym okresie na zdalne nauczanie lub hybrydowe. Zamknięcie szkół wpłynęło na zwiększenie godzin spędzanych przed komputerem wśród młodzieży. Jak rozpoznać, że młody człowiek jest uzależniony od komputera? Jest wiele objawów, które świadczą o tym, że dziecko może być uzależnione od tego urządzenia. Młodzież cały czas myśli o komputerze oraz Internecie i dekoncentruje się podczas nauki lub innych czynności. Ponadto próbuje z tym walczyć nieudolnie poprzez kontrolę lub ograniczanie korzystania z komputera. Uzależnienie od tego urządzenia cechuje się tym, że dzieci się niepokoją i są przygnębione podczas ograniczania dostępu do komputera przez rodziców i przy tym zaniedbują swoje obowiązki czy codzienne zajęcia. Nie mogą w spokoju zjeść posiłku i specjalnie wcześniej wstają, aby trochę pograć, co wpływa na zmęczenie organizmu. Nałóg ten objawia się również problemami w szkole i pogorszeniu relacji z rodzicami. Taki rozwój sytuacji może wpłynąć na wagarowanie oraz brak postępów w nauce, co może spowodować nawet wydaleniem ze szkoły. Niektóre dzieci nawet wykupują możliwość logowania się w danym serwisie, co może spowodować popadnięcie w problemy finansowe. Powyższe objawy mogą się ze sobą łączyć i mieć różny stopień natężenia.

Podsumowując, uzależnienie od komputera u dzieci to poważne zjawisko, nad którym trzeba zapanować jako rodzic. Zbyt liberalne podejście może doprowadzić do poważnych skutków, które będą się ciągnąć za dzieckiem i rodzicami przez wiele lat. Istnieje wiele sposobów, aby ograniczyć dziecku dostęp do komputera, z których warto skorzystać. W niektórych przypadkach może być niezbędna pomoc psychologa.

Continue Reading